Ciekawostki o Przasnyszu. Historia miasta

Przejeżdżając przez Przasnysz zapewne nie zdajemy sobie z prawy z tego, że było kiedyś trzecim najbardziej rozkwitniętym miastem zaraz po Warszawie i Płocku.
Miasto to liczy obecnie około 18 tysięcy mieszkańców ale zacznijmy od początku…

Pierwsze ślady człowieka w Przasnyszu.

Najstarsze odkryte ślady człowieka na terenach dzisiejszego Przasnysza pochodzą z ok 6500 – 4000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Archeolodzy uważają, że osady zamieszkiwały osady ludzi, należącej do kultury janisławickiej, jaka występowała na terenach polskich w tamtych właśnie latach. Liczne przedmioty znalezione podczas przypadkowych prac uświadamiają nam jak dawno Przasnysz służył mieszkańcom swoim urodzajem.

Dobre miejsce w Przasnyszu.

Przasnysz rozwijał się sprawnie dzięki temu, że jego położenie znajdowało się na pograniczu terenów gospodarczych. Rolnicza Wysoczyza i Równina Kurpiowska miała duży wpływ na handel i gospodarkę tego niewielkiego miasta.
Najlepszy czas w Przasnyszu nastąpił w szesnastym wieku. Wchodził wtedy w skład tak zwanej ziemi ciechanowskiej i był stolicą tego powiatu. Z lustracji królewskich w roku 1546 wykazało sporo ponad 600 domów na przedmieściach i w centrum oraz ok 500 rzemieślników specjalizujących się w różnych profesjach.

Wszystko naraz.

Koniec świetności Przasnysza spowodowany był przez sumę nieszczęść jakie przypadły na miasto w 1613 roki. Wielki pożar osłabił miasto, gnębione zarazą, które dobiły najazdy Szwedów. Wojska te przebywały w Przasnyszu przez 11 dni. Te wszystkie nieszczęścia na długo przygasiły Przasnysz, który długo nie mógł pozbierać się po tym wstrząsającym okresie. Pozostało ,, uśpione” do drugiej połowy osiemnastego wieku.

Bitwy w Przasnyszu.

W Przasnyszu miały miejsce dwie ważne bitwy w historii polski.
Najpierw po uderzeniu na miasto grupy generała Gallvitza 13 lipca 1915. Walki trwały wiele godzin. Dzień później wrogowie wycofali się, opuszczając Przasnysz, jednak zniszczeniu uległo niemal 70 procent miasta.

Druga bitwa w Przasnyszu

Druga bitwa uchodzi za niesłychanie zaciętą i krwiożerczą walkę w historii. Walki z bolszewikami trawy przez około dwa tygodnie, a udało się ich przegonić dzięki piechocie ochotniczej dywizji i ich pułkownik Adam Koc.

Dzięki swojej bogatej historii w Przasnyszu możemy zwiedzić bardzo dużo zabytków. Jeśli jeszcze tam nie byliśmy możemy go spokojnie dopisać do naszej listy miejsc, w które musimy się udać.