Zawód masażysty – co warto wiedzieć przed wizytą w salonie masażu?

Po ciężkim dniu w pracy każdy marzy o odrobinie relaksu i odpoczynku. Najlepiej, gdy po pracy w domu czeka ciepła kąpiel, pyszny posiłek i kieliszek wina, nie zawsze jednak jest to możliwe. Gdy nie ma czasu na przyjemności we własnym kącie, na pomoc przychodzą usługi. Film w kinie, kolacja w restauracji, czy też spacer z psem to doskonała rozrywka dla każdego, ale jeszcze lepszy jest relaksujący i odżywczy masaż. Czym zajmuje się masażysta? Jaka powinna być osoba wykonująca na co dzień masaże? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Masaż klasyczny, sportowy, kosmetyczny…

Jak zapewne się orientujesz, masażysta wykonuje różnego rodzaju masaże. W zależności od Twoich potrzeb możesz zapisać się na masaż klasyczny, sportowy, kosmetyczny, relaksacyjny, rehabilitacyjny i wiele innych. Masażysta zajmujący się wykonywaniem tego typu usług bardzo dobrze zna różne metody i techniki masażu. Może dzięki temu swobodnie dostosowywać swoją wiedzę i doświadczenie do Twoich oczekiwań i wymagań.

Poza doświadczeniem i wiedzą duże znaczenie podczas masażu ma Twój stan zdrowia i kondycja ciała oraz zalecenia lekarza. Istnieją bowiem przeciwwskazania do masażu, np. menstruacja, hemofilia, ciąża w I trymestrze, czy też rozsiane lub ropne zmiany skórne.

Co przydaje się masażyście w pracy? Kluczowe elementy

Jeżeli decydujesz się na wizytę w studiu masażu warto, abyś wziął pod uwagę kilka elementów. W zawodzie masażysty nie ma konieczności kończenia studiów o tym profilu, niemniej jednak istnieje kilka innych kwestii, które dobry masażysta powinien uwzględnić w swojej pracy.

Dobrze, aby osoba, do której udajesz się na profesjonalny masaż, miała dokumenty potwierdzające jej kwalifikacje zawodowe. Mogą to być kursy, szkolenia, dyplom ze szkoły policealnej bądź technikum o tym profilu. Obecnie coraz więcej szkół kształci młode osoby w zawodzie technika masażysty, dlatego coraz rzadziej spotkasz się z sytuacją, w której osoba niekompetentna przeprowadzi na tobie masaż, który zakończy się uszczerbkiem na zdrowiu. Pamiętaj więc, aby z tyłu głowy mieć kwestię wiarygodności masażysty. Jeżeli udając się do salonu masażu, nie dostrzeżesz żadnych certyfikatów potwierdzających dokonania masażysty, może to oznaczać, że nie ma on na swoim koncie żadnych większych dokonań i może nie być osobą godną zaufania. Dobrym sposobem na potwierdzenie tego, są opinie wcześniejszych klientów – nie warto kupować niczego w ciemno.

Poza kwalifikacjami zawodowymi i doświadczeniem dobry masażysta powinien cechować się także dobrą spostrzegawczością i czujnością. Zawód masażysty to profesja od człowieka dla człowieka, dlatego by nie wyrządzić żadnej krzywdy klientowi, osoba wykonująca masaże musi reagować na wszystkie reakcje klienta na czynności wykonywane w trakcie zabiegu.

Z tego względu, że masażyści pracują z ludźmi, muszą mieć odpowiednie umiejętności do pracy z nimi. Znać potrzeby klientów, warunki i stan, aby dobrać odpowiednie metody do prawidłowego przeprowadzania zabiegów.

Przedstawiciel profesji

Jeżeli udajesz się do salonu masażu, dobrze byłoby, gdyby osoba, która będzie wykonywać na Tobie masaż, była osobą wytrzymałą, o dużej sprawności fizycznej. W ten sposób będzie w stanie dopasować odpowiednie techniki i rodzaj masażu pod Ciebie, Twoje potrzeby, preferencje i wymagania. Co więcej, powinna to być osoba, która jest otwarta i komunikatywna, a ponieważ w tym zawodzie dotykanie ciała jest czymś koniecznym, powinna być również wyrozumiała i w pewnym sensie delikatna. Każdy inaczej reaguje na dotyk, szczególnie gdy chodzi o dotyk całkowicie obcej osoby, dlatego bardzo ważne jest tutaj wzajemne zaufanie. Masażysta to specjalista w swoim fachu, dlatego powinien wiedzieć, jak sprawić, aby klient czuł się dobrze podczas masażu i nie odczuwał ani dyskomfortu, ani wstydu, czy też innych tego typu cech.

Z drugiej strony pamiętaj również, że masażysta to też człowiek, dlatego postaraj – tak samo, jak on – zachowywać się profesjonalnie i nie bać się, gdy w pewnym momencie użyje trochę więcej siły. Niektóre techniki masażu tego wymagają.